SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Gräddkanna 8894012
nr 889 4012
Gräddkanna
silver, Sverige, 1840, invändigt förgylld. , höjd: 15, vikt. . 100 g ca
måndag 21 april 2014
kl 18:28:52
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Silver